Трохи з Вікіпедії:
Нітінол (англ. nitinol, нікелід титану, назва походить від англ. nickel - нікель, англ. titanium - титан, англ. Naval ordnance laboratory, скорочення NOL - Лабораторія морської артилерії США (англ.)) - інтерметалід, з'єднання титану , у відсотковому співвідношенні 45% (титан) - 55% (нікель) і з рівною кількістю атомів кожної речовини. Назву отримав із поєднання формули (NiTi) та скорочення назви місця де був розроблений (Naval Ordnance Laboratory→NOL) . Унікальним його робить властивість, завдяки якому при загартуванні взаємне розташування атомів упорядковується, що призводить до запам'ятовування форми.

Перші нітінолові повідці в рибалці я використав українській компанії MAKO. Напис титан та їх характеристики задовольняли на всі 200. При зачепі або сильному ударі риби прям відчувалися їхні властивості, що демпфують. Після потужного клювання сома або щуки, ці повідки були в чудовому стані і на очах, влітку при +20-30, відновлювали свій колишній розмір і форму. В арсеналі їх був десяток, після трьох років експлуатації вони були втрачені з різних причин від суворого зачепу до друзів "без повідців".

Всі інші придбані повідці - від "вольфрамових" до "супер титанових" не були і близько схожі на повідці від МАКО. Пропускаю нестабільний флюр, нержавіючу сталь і тим більше стальку. Кому цікаво чому - спитайте. Хоча й самі знаєте.

Постало питання «та що це млинець за матеріал». Після тижня вивчення матеріалів та опису властивостей хім. складів однозначно стало зрозуміло, що це був чистий метал Nitinol. 45% титану та 55% нікелю. Відхід ліворуч або право на 1% того чи іншого не давав саме тих ефектів.

Які ефекти потрібні при риболовлі? Тонка делікатна снасть на максимумі кг. (Мені, 5-10 на удар), але екстра міцна, кругла мононіт, невагома, демпфуюча. Тоді ти чітко відчуваєш роботу силікону, травинку, зупинку, тип дна тощо. При цьому повідець повинен бути підвищеним еластичними властивостями, при збереженні механічної міцності. Нітінол це саме матеріал, що має унікальні властивості: при розтягуванні або закручуванні в спіраль матеріал повертається у вихідне положення. Найбільш чудовою властивістю нітінолу є властивий йому ефект пам'яті.

І так до головного. Одна китайська компанія, яка випускає унікальні деталі зі спеціалізованих сплавів для авіації, після довгих переговорів погодилася за прийнятною ціною зробити нам чистий нітінол від 0.1 мм до 0.5 мм круглу мононіту. Із цього і з'явився продукт Fox Titanium Leader Wire DIY (зроби сам).

Пакет з трьома метрами повідкового матеріалу (вистачить прим на 10-12 шт повідців). У додатковому пакеті 20 обтискних трубок, 10 карабінів та стільки ж вертлюгів.

Будь-який рибалка за 5-10 хвилин на місці може зібрати собі повідець потрібної довжини. І так розберемо нюанси збору повідків із нітинолу. Матеріал не можна скрутити як звичайну стальку. Навіть якщо ви зробите, наприклад, на олівці 20 оборотів, нітінол відразу відновиться в рівну лінію. З досвіду та інтернет є лише три надійні варіанти.

Перший. Це обтискні нікелеві трубки. Матеріал необхідно пропустити три рази через трубку, І після цього обтиснути, наприклад, ось цими відмінними кримповими кліщами, або звичайними плоскогубцями. Дві рази протягнути, навіть не намагайтеся, супереластичні властивості та «тифлонові» не утримають його в трубці, навіть на половині навантаження. Перевірено. В кінці краще покрити термоусадкою, менше чіплятимуть дрібну рослинність.

2. Варіант другий, трудомісткий і займе набагато більше часу з естетики точно сумнівний. Однак, тут немає критичного обтиску, який послаблює матеріал. Беремо вертлюжок, одягаємо його на повідковий матеріал і зав'язуємо простим вузлом. Діаметр отриманого «ушка» повинен бути трохи сірниковою головкою. Починаємо обплітати петельку коротким відрізком матеріалу, що залишився, до тих пір, поки не пройдемо повне коло, зазвичай вистачає 3 - 4 оборотів. Відрізаємо потрібну довжину повідця, із запасом близько 2 см. Все це важко виконати з поганим освітленням та зором.

Далі наше завдання за допомогою невеликих відрізків плетеного шнура та крапельки суперклею зафіксувати вільні кінці поводкового матеріалу як з боку вертлюжка, так і з боку застібки. Якщо цього не зробити то термоусадка не зможе утримати вільний кінець і на кількох закиданнях вона розірветься.

3. Третій варіант, я знайшов в інтернеті, але не зміг його випробувати через відсутність спеціального інструменту. Я просто його не знайшов у продажу. Також знаючи властивості нітінолу дуже сумнівно, що кримповим інструментом можна продавити хвилями матеріал і потім зробити скручування. Якщо у когось є ідеї, де взяти такий інструмент і у кого вийшло - ділитесь думкою.

Дякую, всім хто дочитав.